Malý čtenář.....1

3. duben 2008 | 18.06 |
› 

Mám doma několik sešitů Malý čtenář, ty první jsou z roku 1912, což jsme byli ještě Rakousko-Uhersko, ale dnes dám z novějších 1927, poznámky o čedkoslovenské vzájemnosti. Zachovávám původní jazyk té doby, takže to bude kapku divné. Myslím, že by se tehdejší význačné osobnosti moc divili, jak nás politici snadno a bez souhlasu národa rozdělili.

O československé vzájemnosti.

"Úzkostlivé rozdelovánie na Čechov a Slovákov nie je dobré. Pro mňa sú Češi Slováci osídlení v Čechách i na Morave, Slováci sú Češi osídlení na Slovensku. Chceme, aby sa Slovák tak cítil doma v Plzni, ako sa má cítit doma Čech v Nitre."

Milan RastislavŠtefánik

"Před vpádem Maďarů do uherské země, v devátém století, Čechové, Moravané a Slováci byli jeden a tentýž národ, jak z ohledu na jazyk svůj, tak i z ohledu na vládu zemskou, kteréž poddáni byli. Říše velkého Svatopluka byla je spojila všecky. Nejstarší paměti literatury české dokazují to zřetelně, že někdy čeština slovenčiny mnohem bližší byla, nežli nyní jest. Že Čechové od té doby se jinam uchýlili, řeč svou všelijak vzdělávajíce a brousíce, to ještě jich národem jiným nedělá."

František Palacký

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (27x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře