Malý čtenář.....2

5. duben 2008 | 19.26 |
› 

Další dvě drobnůstky z Malého čtenáře, tentokrát z ročníku 1912. První se ktiticky dívá na obyvatelstvo Českého království, druhá nám něco řekne o hlemýždích. Jak je vidět, "důležité" výzkumy se dělají v každé době.

Za jediný rok vydalo se v král. Českém za lihoviny přes 300 millionů korun! Za tyto peníze by bylo lze postaviti 100 českých závodů, každý se 3 milliony korun základního kapitálu. - Prokouřilo se za rok v Čechách 59 millionů korun, kdežto na školství obecné a měšťanské vydáno 54 mill. korun. Národ, který dá více za tabák než na výchovu svých dětí, který propije šestkrát tolik než kolik ho stojí školství, nemůže počítati s velkými úspěchy v boji se silným, bohatým nepřítelem. Očisťme svůj život rodinný a národní od alkoholu, bude méně bídy, méně dluhů, za to více spokojenosti a bohatství!


Síla hlemýžďů. Hlemýždi zdají se na pohled velmi nepatrnými tvory, ale mají poměrně neobyčejnou sílu. - Pokusy bylo dokázáno, že jednotlivý hlemýžď utáhne břímě šestsetkrát (600) větší, než váží sám. Sedm hlemýžďův utáhlo by dětský vozík. - Všechny druhy hlemýžďů nevyznačují se však stejnou silou. Nejsilnější jest z našich tří druhů hlemýžď horský, který je dvakráte tak silný jak hlemýžď lesní.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář