Výprask nebo ne

8. duben 2008 | 13.14 |
› 

Zavzpomínejme na svoje hříchy z dětských let a ruku na srdce, kdo nedostal alespoň nějaký ten pohlavek, nebo pár na zadek. Já myslím, že drtivá většina z nás něco takového slízla a pochybuji, že by to na nás zanechalo trvalé mentální poruchy.

Tři pětiny Čechů nesouhlasí s tím, aby fyzické trestání dětí zakazoval zákon. Plyne to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění.

S návrhem, aby v Česku byl zákon, který by fyzické trestání dětí zakazoval, přišla nedávno ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Tu ale výsledek průzkumu nepřekvapuje. "Je potřeba o fyzických trestech otevřít velkou a veřejnou diskusi," reagovala.

Výsledky průzkumu zároveň ukazují, že Češi mají s fyzickými tresty bohaté osobní zkušenosti. 71,5 procenta respondentů uvedlo, že je rodiče v dětství bili. Takto "postižených" chlapců přitom bylo o 20 procent více než dívek. Tělesné tresty používá ostatně většina Čechů dodnes. Své děti totiž nikdy nebije pouze 31 procent rodičů, kteří se výzkumu zúčastnili. Čtvrtina rodičů tělesné tresty používá občas či pravidelně a 44 procent z nich sahá k tomuto výchovnému prostředku alespoň ve výjimečných případech.

Samotná Džamila Stehlíková paradoxně připouští, že když byla malá, matka ji fyzicky trestala, a že i ona stejným způsobem trestala starší dceru.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (28x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář