Muž u porodu?

17. duben 2008 | 17.26 |
› 

Už je to hezkých pár let, co přišly do módy porody za přítomnosti otců. Některé ženy jsou pro, jiné zase tuto možnost odmítají. Když se podíváme do historie, kde ženy odrodily mnohem víc dětí, tak první, co udělala porodní bába, když zjistila, že má dostatek teplé vody a osušek, vyhnala mužského ven. Asi dobře věděla proč.

Léta se traduje, že otec by měl být u porodu. Stát vedle nastávající maminky, držet ji za ruku, povzbudivě promlouvat a pomáhat jí překonat tu těžkou chvíli. To má upevňovat pouto mezi partnery i mezi otcem a miminkem. Stále více lékařů se ale nyní kloní k opačnému názoru a říkají: "Otec by nikdy neměl být u porodu!"

Francouzský gynekolog M. Odent se domnívá, že je mnohem přínosnější, když muž není na porodním sále. Porod s přítomností otce je podle statistik většinou delší a bolestivější. Žena při porodu potřebuje být ve svém vlastním světě, kde nemusí mluvit ani myslet. Partner se ale vždycky snaží ženu chlácholit a tím ji vlastně neustále vyrušuje a porod ztěžuje.

Podle Odenta navíc existuje jen málo vědeckých důkazů, že přítomnost otce na porodním sále, která se stala módou v 70. letech, je přínosem. Dokonce tvrdí, že škodí i většině otců. U řady z nich se pak projevují v důsledku prožitého stresu deprese a mnohdy je porod místo utužení vztahu naopak impulzem k jeho rozpadu. Otec by měl být v porodnici, aby byla žena klidná, že je poblíž, ale samotné narození dítěte by mělo zůstat ženským tajemstvím.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (34x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář