Slovensko a euro

29. duben 2008 | 15.45 |
› 

Když se republika rozdělila, tak mnozí tvrdili, jak mám bude oproti Slovensku dobře a že slovenská koruna poletí dolů a bude hodně slabá. Měli pravdu, slovenská koruna je slabší, ale ne o tolik, kolik si mysleli a navíc nás Slovensko předběhne s eurem. Tak nevím, jestli jsme nepodcenili Slovensko, ale spíš si myslím, že se naši slavní experti přecenili a navíc neuhlídali snaživé tuneláře, kteří naši ekonomiku připravili o miliardy.

Slovensko by mohlo přijmout euro již počátkem roku 2009. Evropská komise doporučí přijetí společné měny příští středu. Rozhodující pro vstup Slovenska do eurozóny ovšem bude případný souhlas ministrů financí na jejich červencovém zasedání.

Návrh komise konstatuje, že Slovensko splnilo všechna nutná kritéria. "Rozpočtový deficit Slovenska byl věrohodně a udržitelně snížen pod hranicí tří procent HDP," uvedla EK.

Inflace se podle ní zase drží rovněž pod nutnou referenční hodnotou a "zůstane tam i v dalších měsících". Růst spotřebitelských cen přitom patřil k největším hrozbám pro přijetí eura.

Kromě Evropské komise doporučení pro vstup eurozóny dává i Evropská centrální banka. Její stanovisko zatím není známé, ale je nanejvýš pravděpodobné, že bude stejné jako v případě komise. Konečné slovo ovšem mají členské státy EU, které musí se vstupem země do eurozóny jednomyslně souhlasit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář