Biopaliva nebo potraviny

10. květen 2008 | 19.42 |
› 

Biopaliva a ceny potravin jsou úzce svázány. Čím více se bude pěstovat řepka pro biopaliva, tím více budeme platit za potraviny, to je "slavný" plán našich chytrolínů ze EU. Nehledě k tom, že efekt z biopaliv je víceméně sporný.

O čtvrtinu v květnu meziročně zdražil chléb a kuřata, o pětinu vejce a mléko. O desetinu pak některé ovoce a zelenina. Podle odborníků, ale růst cen základních potravin není zdaleka u konce.

Půda pro biopaliva, ne pro potraviny.

Mnoho zahraničních odborníků se domnívá, že za současným nedostatkem rýže a obilnin a růstem cen těchto komodit je produkce biopaliv.Navíc se podle nich při jejich využívání do ovzduší dostává stejně či dokonce více emisí skleníkových plynů a jejich produkce a přeprava dál zvyšují spotřebu fosilních paliv.

Evropská unie proto nyní zvažuje a přehodnocuje další budoucnost produkce a využití biopaliv. Faktem je, že rostlinné oleje a margaríny v poslední době v Česku podražily dost výrazně, ceny se dostaly z 25 až ke 40 korunám za litr oleje.

Řepkou se přitom v posledních letech osívají v Česku rekordně velké výměry. Nakolik je růst cen způsoben zvýšenou poptávkou po surovině, se teprve ukáže. Možná jenom velcí výrobci testují, jakou cenu tuzemský spotřebitel "unese".


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (26x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář