Mincovní raritka

28. květen 2008 | 20.05 |
› 

Jsem numismatik, ale tuhle minci asi nikdy mít nebudu. Jedná se o nejtěžší zlatou minci světa. Možná bych na ni našetřil, (přece nám stoupají platy i penze) ale bylo jich vyrobeno jen pár kousků.

Vídeň může nabídnout svým návštěvníkům další unikát: nejtěžší a nejdražší zlatou minci na světě. Mince, která váží 100 kilogramů a jejíž momentální hodnota je zhruba dva milióny eur (50 miliónů korun), byla ve středu představena jako nový přírůstek do sbírek vídeňského Uměleckohistorického muzea.

Mince byla vyrobena v loňském roce u příležitosti 100. výročí Kanadské královské mincovny a nese jméno Canadian Maple Leaf (Kanadský javorový list). Představit ji přišla i kanadská velvyslankyně ve Vídni Marie Gervaisová-Vidricaireová, která zdůraznila, že kanadská mincovna dnes razí mince pro šest desítek zemí celého světa.

Mince je z ryzího zlata a na lícní straně nese portrét britské královny Alžběty II. a nápis "jeden milión dolarů" v angličtině a francouzštině. Vzhledem k prudkému růstu ceny zlata v posledních měsících však její hodnota mezitím stoupla na zhruba trojnásobek. Na rubu jsou pak tři javorové listy a nápis "čisté zlato 100 kg".

Muzeu minci poskytl jako trvalou zápůjčku šéf korutanské finanční skupiny AvW Wolfgang Auer von Welsbach. Řekl, že těchto mincí bylo vyrobeno jen pět kusů a "jeho" mince, která je teď ve vídeňském muzeu, je jediná, kterou může spatřit veřejnost.

"Pokud je mi známo, jedna zůstala kanadské mincovně, jednu má neznámý soukromý sběratel v Evropě a zbývající dvě jsou někde v arabském světě," řekl Von Welsbach.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (26x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář