Bez žen

30. květen 2008 | 14.44 |
› 

V Řecku je místo, kam mají ženy vstup zakázán. V dnešní době se to zdá skoro neuvěřitelné, ale je tomu tak a ani nejzuřivější feministky s tím nic nenadělají. Takže pozor, děvčata, až budete na dovolené, ať tam nezabloudíte.

Poloostrov Svatá hora Athos v Řecku je jediné území v Evropě, kam je oficiálně zapovězen vstup ženám. Více než tisíc let trvající nařízení bylo však nedávno porušeno. U athoských břehů se vylodily čtyři Moldavanky, které tam na člunu dopravili ukrajinští převáděči.

Že se omylem ocitly na výsostném území mužů, však čtveřice mladých žen netušila. Poloostrov Athos je v rámci Řecka považován za samosprávný mnišský stát. Na jeho území je 20 pravoslavných klášterů, v nichž se muži věnují studiu bez hrozby, že by jejich náboženské rozjímání narušila přítomnost opačného pohlaví.Řecká vláda toto jejich privilegium toleruje, a dokonce už dvakrát odmítla nařízení Evropského parlamentu, který se snaží diskriminační pravidlo zrušit.

Proto když překvapení mniši spatřili čtveřici žen na pláži, ihned zalarmovali řeckou policii. Podle řeckých zákonů jim hrozil trest až dva roky vězení. "Vysvětlily nám i mnichům, že o existenci mužského státu vůbec netušily," sdělil policejní důstojník. Podle něj jim pak mnichy "bylo odpuštěno".

Svérázný poloostrov v současnosti obývá přes dva tisíce mnichů. Většina klášterů byla postavena již v 11. století a slavný zákaz vstupu žen vydal byzantský císař Konstantin IX. Monomachs v roce 1045.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (32x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře