Chudoba

15. říjen 2009 | 10.48 |
› 

Chudoba - nám starším a starým to připomíná žebračenky z první republiky, bezdomovce, rodiny, které bydlely v pískovnách či vyřazených vagonech a Armádu spásy. Místo žebračenek máme sociální dávky, počty bezdomovců se rozrůstají a Armádu spásy už máme taky.

Chudoba akutně ohrožuje polovinu nezaměstnaných Ekonomická krize může situaci ještě zhoršit a hrozí, že přibude lidí, kteří do chudoby spadnou.

Výpočet hranice chudoby se v každé zemi pohybuje podle vývoje průměrného příjmu a stanovuje se od příjmu těch, kteří v chudobě nejsou.

Velmi zjednodušeně lze říci, že v Česku žije pod hranicí chudoby jednotlivec, jehož měsíční příjem je pod hranicí 7000 korun, u dvou lidí žijících ve společné domácnosti je to společný příjem okolo 12 tisíc až 13 tisíc korun.

Počet nezaměstnaných v září přesáhl hranici půl milionu, a meziročně se tak zvýšil o více než 186 tisíc osob. V chudobě nyní podle statistik žijevíce než deset procent obyvatel.K nejohroženějším skupinám patří především mladé rodiny s dětmi, matky samoživitelky, kterých je v Česku nyní téměř čtvrt milionu a senioři.

Česko je stále evropskou zemí s nejmenším podílem lidí pod oficiálně stanovenou hranicí chudoby. Na druhou stranu však republika patří k zemím s nejvyšším podílem obyvatel, kteří jsou chudobou ohroženi. Keller se tak domnívá, že Česká republika velmi brzy dožene Evropu v té nejhorší možné oblasti, tedy v podílu lidí, kteří jsou chudí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře