Věrnost

6. červen 2008 | 13.29 |
› 

Takže naše milované manželky, snoubenky a družky, ruku na srdce, jak jsme na tom s věrností? Já vím, že drtivá většina se bude zapřísahat, že je nám věrná a stále nás miluje, ale...

Polovina vdaných Češek přiznala, že byly nebo jsou svému manželovi nevěrné! Dosud se přitom uvádělo, že záletní jsou výrazněji chlapi a ženy jsou monogamní, tedy svému partneru věrné... a koukněme, co se nám to vyklubalo.

Vědci při svých úvahách vycházeli především z rozdílného počtu spermií a vajíček. "Zatímco spermiemi lze celoživotně plýtvat, protože v každé ejakulaci jich má muž několik desítek milionů, ženy si musí svých přibližně čtyři sta vajíček vyprodukovaných za život chránit pro nejkvalitnějšího uchazeče," vysvětluje sexuolog prof. Petr Weiss, proč se odborníci domnívali, že ženy jsou věrnější.

V moderním manželství se ale velmi zřetelně ukazuje, že ani ženy nejsou přirozeně monogamní. "Největší nebezpečí, pokud nepočítáme pohlavně přenosné choroby, je celoživotní investice do cizích genů.Podle světových výzkumů 4 až 30 procent dětí má jiného biologického otce, než je manžel matky," popisuje prof. Weiss.

Věrnost jednomu partnerovi nedodržuje ani většina savců na zeměkouli. A stejně jako zvířata na tom byli i naši předci. "Z 1154 lidských společenství, popsaných historicky či kulturně antropologicky, bylo téměř tisíc, tedy 87 procent, polygamních," dodává prof. Weiss. Zálety v manželství nejsou tedy nic tak neobvyklého...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (24x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře