Klystýr

20. červen 2008 | 19.28 |
› 

Někteří lidé, když slyší klystýr, tak jim naskakuje husí kůže. Ale i přesto klystýr, sloužící k málo příjemné proceduře výplachu střev, se dočkal pomníku v lázních v Železnovodsku na jihu Ruska.

Monumentální zdravotní pomůcka o velikosti 1,5 metru a váze 350 kilogramů je z bronzu a drží ji tři andělé."Není to žádný kýč, ani obscénnost, ale pěkný umělecký kousek," řekl ředitel lázní Alexandr Charčenko. "Vždyť klystýr je skoro symbol našeho kraje," dodal.

Horský region na severním Kavkazu je proslulý desítkami lázní, kde se klystýr kombinuje s účinkem minerálních vod, aby pomohl od zácpy a dalších zažívacích potíží.

Autorka díla Světlana Avakinová tvrdí, že se tématu chopila s "ironií a humorem", i když u andělíčků musela sáhnout po inspiraci od Sandra Botticelliho. Pořízení pomníku vyšlo v přepočtu na 650 tisíc korun. Památník byl umístěn na náměstí u průčelí lázní.

Klystýru se nedávno v Rusku dostalo značné pozornosti - když jej zdravotní sestra v lázních v Pjatigorsku aplikovala 80 pacientům, včetně důstojníků ruské armády. Prý omylem však pomůcku nenaplnila vodou, ale peroxidem vodíku, sloužícím jako odbarvovač. Skoro pětina postižených musela být z lázní převezena do nemocnice.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.09 (33x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář