Základny USA

22. červen 2008 | 20.59 |
› 

Tahle zpráva nepřináší moc klidu zemím, kde mají Američané umístěné jaderné zbraně. Výbuch muničáku s klasickým střelivem by proti výbuchu atomové zbraně byl pouhou zábavní pyrotechnikou. Jak vypadá výbuch jedné malé "atomovky" si dodnes pamatují v Hirošimě.

Americké vojenské základny v Evropě, na nichž jsou umístěny jaderné zbraně, mají problémy s naplňováním bezpečnostních standardů stanovených Pentagonem. Vyplývá to z interní zprávy amerického ministerstva obrany, která konstatuje, že potíže jsou spojené s personálním zajištěním základen a bezpečností budov.

Zpráva vychází z inspekcí, které Američané na základnách v poslední době provedli. Ministerstvo na jejich základě v únoru došlo k závěru, že "jaderná bezpečnost (na základnách) je dostatečná, ale vyžaduje posílení".

Pentagon konstatuje, že od dob studené války klesla odborná způsobilost příslušníků letectva, a navrhuje posílit systém inspekcí. Upozorňuje také na zcela konkrétní problémy, které se týkají například oprav vojenských budov a ochrany areálů.

Spojené státy mají jaderné zbraně na celkem sedmi evropských základnách v šesti státech - Británii, Belgii, Nizozemsku, Německu, Itálii a Turecku. Podle FAS je v nich umístěno celkem 300 až 350 jaderných hlavic. Ze zprávy nevyplývá, kterých základen konkrétně se výhrady komisařů týkaly.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (36x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář