Pozor na...

9. červenec 2008 | 11.08 |
› 


Módní nápoje, mohutně propagováné nejrůznější reklamou, nemusí být vždy tím pravým ořechovým pro Vaše zdraví. To známé: Red Bull vám dá křídla, lze doplnit, ale křídla smrti.

Red Bull už v řadě zemí zakázali prodávat, přestože jde o jeden z nejoblíbenějších nápojů mladých. Pije se samotný či jako součást koktejlů, zejména s vodkou – této kombinaci se říká »tekutá viagra«. Energetický nápoj slibuje v reklamě, že vám dá křídla. Americká lékařka O'Brien ale varuje – může jít o křídla smrti!.

Red Bull totiž obsahuje kofein, aminokyselinu taurin a sacharid glukuronolakton – tahle kombinace má výrazně povzbuzující účinek. Pijeli se ale s alkoholem, jenž spíš otupuje, je účinek podobný, jako když si sednete do auta a šlápnete zároveň na plyn i na brzdu. "Příznaky opilosti to potlačuje, ale opilost jako takovou ne," varuje doktorka. Kombinace Red Bullu a alkoholu otupuje pud sebezáchovy, narušuje chování, potlačuje opatrnost. Člověk navíc dokáže vypít daleko více alkoholu, což zvyšuje nebezpečí otravy organismu.

A co víc! Red Bull může způsobit i infarkt či mrtvici! Američtí lékaři ho nyní pacientům s vysokým krevním tlakem výslovně zakazují. Kofein a taurin, které jsou v nápoji obsažené, zvyšují podle lékařské studie krevní tlak až o 10 procent. Zrychlují i krevní tep, což může vést k srdečním či mozkovým příhodám.

V některých zemích už byl prodej Red Bullu zakázán, např. v Norsku, Dánsku, Uruguayi a na Islandu. Další země jako Francie, Irsko, Turecko, Švédsko a USA zákaz zvažují.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (32x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře