"Žluté sestry"

11. červenec 2008 | 22.46 |
› 

Další úspěch našeho zdravotnictví. O pacienty v českých nemocnicích se budou brzy starat vietnamské sestřičky. Nedostatek ošetřovatelek je tak vážný, že se nemocnice bez pomoci ze zahraničí neobejdou.

Šéf motolské fakultní nemocnice se byl nedávno podívat právě ve Vietnamu, jestli by bylo možné odtamtud sestry "dovážet". "Zatím k nám chceme dostat deset žen a zjistit, zda by to šlo. Jazyková bariéra je obrovská," říká M. Ludvík. Sestry chybějí téměř na každém oddělení. V jeho nemocnici chybí 120 sester.

Staniční sestra I. Šťastná z ortopedie na Bulovce se nezastaví ani na minutu. Začíná po šesté hodině ráno, končí v pozdním odpoledni. A neplní jen roli ošetřovatelky. Každý den několik pacientů odchází, takže ráno musí vyřizovat i administrativu. Hned poté odchází převazovat pooperační rány a vytahuje stehy. Když z operačního sálu přivezou pacienta, sestry jej s celou postelí převezou do pokoje. A postel je skutečně těžká.

Na ortopedii je práce obtížná i v tom, že musíte manipulovat se staršími a málo pohyblivými lidmi. "Hlídám také, aby se pacientům pokud možno nic neztratilo. Zamykám jejich věci raději k sobě," dodává sestra.

V menších nemocnicích se pohybují platy od 14 tisíc do 17 tisíc korun hrubého. Sestry musí sloužit přesčasy a proto dávají výpověď kvůli přepracování. Vzdělávání si musí doplňovat průběžně, a navíc si je platí ze svého.

Kde jsou ty časy, kdy se na "zdravku" hlásilo tolik děvčat, že je museli odmítat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (31x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář