Inflace a bankovky

21. červenec 2008 | 11.07 |
› 

Nadáváte na neustálé zdražování, zavádění nových poplatků a stoupající inflaci, tak se nerouhejte. Ještě na tom nejsme tak zle a na Zimbabwe zatím nemáme ani s Julínkovou reformou.

Bankovku historicky zřejmě nejvyšší nominální hodnoty uvede do oběhu Zimbabwe. Bude na ní vytištěná jednička a za ní jedenáct nul. Lístek v nominální hodnotě sto miliard zimbabwských dolarů má pomoci držet krok s hyperinflací, která v zemi překročila úroveň 2,2 milionu procent.

Kdysi prosperující ekonomika se už léta potýká s kritickým nedostatkem masa, mouky, pohonných hmot a dalších základních komodit. Z kolapsu lidé viní autoritářského prezidenta Roberta Mugabeho, který se nedávno s pomocí zastrašování a násilností opět nechal zvolit hlavou státu. Proslul také podněcováním útoků na bělošské farmáře.

Růst hyperinflace na 2,2 milionu procent oznámil ve středu guvernér centrální banky Gideon Gono. Někteří ekonomové ale hodnotí růst cen jako mnohem vyšší.

Zavedení nové bankovky odůvodnil v sobotním vydání oficiálního listu Herald potřebou pomoci lidem, kteří chodí nakupovat se stále většími balíčky peněz, které ztrácejí hodnotu v podstatě během každé minuty nakupování.

Nová bankovka bude uvedena do oběhu v pondělí 21. 7. Dosud se tiskly zimbabwské dolary v maximální hodnotě 50 miliard. Banka zároveň na hodnotu nového platidla zvýšila limit, který si mohou lidé denně vybrat z bankovního účtu. Pokud se jim to podaří po několikahodinovém státní ve frontě.

Sto miliard zimbawských dolarů stačí například na telefonní kartu, dvě cesty veřejnou dopravou nebo dva bochníky chleba - pokud se ovšem sežene, jak poznamenává agentura Reuters.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (24x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře