Konec haléřových mincí

31. červenec 2008 | 19.27 |
› 

Padesátníky končí a po dlouhých 116 letech zmizí haléřové mince z oběhu. Kuriózní ovšem je, že ceny zboží a služeb bude i nadále možné uvádět v haléřích a jejich násobcích.

Koruna má 100 haléřů, ale jen teoreticky. Dětem tedy musíte vysvětlit, že v běžném životě koruna nemá nic a že se nedělí. Jak by asi zareagoval náš první prezident Masaryk, který prohlašoval: Kdo si neváží haléře, není hoden koruny. To, že se za padesátník skoro nic nekoupí není jeho chyba, ale chyba naší měnové politiky. Vysoké ceny a tedy i "vysoké" platy znehodnotily korunu a navíc nejsou ani motivací pro šetření u dětí.

Tvrzení, že se výroba padesátníků nevyplácí nemůže obstát ve srovnání s euromincemi, kde se razí mince i v hodnotách jednoho a dvou centů. Což je, kdybychom dnes přešli na euroměnu, kdy je euro zhruba 25Kč, asi 25 a 50 haléřů. Budeme tedy odmítat drobné euromince, nebo, což je tedy podle našich chytrolínů ekonomičtější, je nebudeme raději vůbec razit. Který stát se vzdal eurocentů? A kteří občané je odmítají přijímat?

Jsme opravdu tak bohatí, že nám na padesátníkách nezáleží. Pokud ano, tak si všichni žijeme nad poměry a nejsou potřebné žádné podpory. Pokud ne, tak je potřeba pár lidí pořádně nakopat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (46x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře