Už jsme se pochlapili

9. srpen 2008 | 11.21 |
› 

Už nejsme zbabělci, radar z nás udělal hrdiny. Tohle není můj názor, ale názor ministryně zahraničí USA. Inu hodnocení států se mění podle toho, jak moc lezeme někomu do zadku.

Je veřejným tajemstvím, že Condolleeza Rice coby studentka mezinárodních vztahů pohlížela na Čechy jako na národ zbabělců, který nenašel dostatek odvahy postavit se tváří v tvář dvěma nezrůdnějším ideologiím 20. století – nacismu a komunismu. Češi v pojetí mladé studentky dospěli k poznání, že v neklidné Evropě svoji státnost udrží, dovedou-li balancovat mezi často neskonale protichůdnými silami a jejich požadavky. Malý národ se pasoval na most spojující Východ a Západ, totalitu a demokracii. Zapomněl však, že po mostě se, jak to tak bývá, nejčastěji šlape...

Smlouva o radaru podepsaná 8. července je tak z tohoto hlediska přelomovým mezníkem nejen v česko-amerických vztazích, ale mnohem spíš ve vztazích česko-ruských. Moskva, ač nerada a s protesty, se musí smířit se ztrátou střední Evropy jako svého životního prostoru a naučit se jednat se svými někdejšími satelity jako se sobě rovnými. Nečekaně za to mohou zbabělí Češi, kteří se vykašlali na neúčinné lavírování a vzali osud do vlastních rukou.

Jen bych podotkl, že nacisti nás zabrali díky zradě dvou velmoci, pro které byly spojenecké závazky jen cárem papíru. Že jsme se dostali pod diktát Moskvy bylo rozhodnuto při dělení poválečné Evropy i s požehnáním USA.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (49x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář