Boj s obezitou

10. srpen 2008 | 11.35 |
› 

Tenhle boj s obezitou je útok na peněženky. Při zdražování "nezdravého" jídla, není nikde v plánu kompenzace u zdravých potravin. Proč? Doufejme, že si toho nepovšimne náš ministr zdravotnictví a nezavede poplatky z nadváhy.

Slazené limonády, čokoládové sušenky, chipsy, alkohol, hamburgery, ale možná i tolik typické sýry by mohly ve Francii zdražit. Navrhují to dvě instituce, které radí francouzské vládě. Radí zvednout daň z přidané hodnoty na "nezdravé" jídlo z nynějších 5,5 procenta na 19,6 procenta.

Nezdravé přitom je podle nich jídlo, které obsahuje "příliš mnoho zbytečného tuku, cukru nebo soli". Informoval o tom ekonomický deník Les Echos.

Vyšší daň má být nástroj na to, jak zkrotit obezitu národa, který si tolik zakládá na své kuchyni. Zatímco v Česku je obézních 20 procent lidí, ve Francii je to podle OECD 10 procent lidí. V obou zemích za posledních dvacet let podíl obézních však skočil na dvojnásobek.

"Ve hře je veřejné zdraví. Obezita se čím dál více týká mladých lidí," varovala nedávno na půdě senátu senátorka Janine Rozierová.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (40x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář