Řidiči pozor

13. srpen 2008 | 12.25 |
› 

Tohle asi nevíte. Blikli jste někdy na protijedoucího motoristu dálkovými světly, aby si dal pozor na policejní hlídku, kterou jste právě minuli? Policie toto chování začíná tvrdě pokutovat.

Česká policie uděluje řidičům pokuty kvůli "zneužívání dálkových světel". Policisté se ani netají tím, že je štve, jak jim blikající šoféři hatí vybírání pokut a udílení trestných bodů. A tak s chutí sahají po paragrafu, podle kterého smí řidič bliknout jen v případě, že upozorňuje ostatní na nebezpečí na silnici. Za bliknutí se platí 200 korun, ale může to být až 2000 korun.


Mnoho řidičů přitom vůbec nemá tušení, že se něco takového posuzuje jako přestupek a navíc, hodně řidičů však bliká i z jiných důvodů. Například aby auto naproti upozornili, že nesvítí vůbec.

Přísný postup proti řidičům je překvapivý a nelogický i z jiného důvodu. Policistům nevadí, když se v komerčních rádiích hlásí místa, kde policisté "grilují mikrovlnkou a o kus dál vybírají pokuty". Řidiči prý alespoň šlápnou na brzdu.

Kromě toho řidiče před radary přímo varují dopravní značky upozorňující na měření radarem. Čím se tato značka liší od zakázaného blikání, současná policie vysvětlit neumí.

Většina právníků takové jednání označuje za šikanu. Je to typické zneužití právního předpisu v neprospěch občanů. Pokud má paragraf chránit řidiče před blikáním protijedoucích vozů, tak blikání kvůli policejní hlídce určitě nikoho neohrožuje. Řidič, kterému je určeno, přesně ví, o co jde, a očekává to.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (42x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář