Chudé děti

16. srpen 2008 | 19.47 |
› 

Jak se staráme o naši budoucnost? Asi moc dobře ne, když mnoho dětí žije v chudobě. Myslím, že tohle není pěkná vizitka státu či jeho tak hlasitě proklamovaného zřízení.

Zatímco někteří lidé vyhazují statistce a miliony za přemrštěný luxus, žije pětina všech dětí v chudobě. Přitom v rodinách nezaměstnaných a neúplných domácností se podíl takto ohrožených dětí pohybuje mezi 43 až 50 procenty. Vyplývá to ze studie Příjmová chudoba a materiální deprivace dětí v České republice, kterou vypracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

Chudoba v českých podmínkách neznamená hlad, nebo že by se děti v otrhaných šatech třásly chladem. Mají ale ztížený přístup ke vzdělání, k počítačům, ztíženou možnost absolvovat dobré školy, využívat zájmové kroužky, rozvíjet svůj intelekt, jezdit s rodiči na dovolenou či se spolužáky do škol v přírodě.

Chudoba se projevuje i horší kvalitou bydlení či skladbou stravy. Specifickému problému dětské chudoby přesto dosud nebyla v naší republice věnována žádná zvláštní pozornost. Neexistují ani projekty na její eliminaci.

Pro chudé rodiny představují největší zátěž výdaje spojené s bydlením. Obrovským problémem je to pro 55 procent těchto rodin. Tomuto zjištění by měli věnovat pozornost politici prosazující razantní urychlení deregulace nájemného. Dá se očekávat, že urychlení deregulace nájemného podstatně rozšíří skupinu občanů, kteří budou mít výrazné problémy, jak vyjít se svými příjmy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.08 (48x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář