Hranolky

19. srpen 2008 | 13.19 |
› 

Máte rádi hranolky a jíte je často, tak do sebe dostáváte rakovinotvorné látky. Dnešní věda a vědci nám neustále kazí požitek z našich oblíbených jídel, nápojů či jiných neřestí.

Smažená příloha představuje podle vědců větší rizika, než bylo dosud známo. Podle nejnovějšího zjištění obsahují hranolky i chipsy rakovinotvorný glycidamid.

Ten vzniká při zahřívání produktů z brambor a je mnohem nebezpečnější než před sedmi lety v hranolkách objevený acrylamid. Výzkum ukázal, že v deseti vzorcích bramborových lupínků a ve třech druzích hranolků se objevil glycidamid.

Glycidamid se uvolňuje ve vysokých teplotách při tepelném zpracování bramborových produktů. K tomuto procesu dochází od 120 stupňů Celsia. Mnohem více nebezpečné látky vznikne při teplotách nad 180 stupňů Celsia. Rizika rakoviny v hranolkách a obdobných pokrmech je možno zmírnit smažením při nižších teplotách. Základem je podle vědců řídit se zásadou "do zlatova a ne do černa".

"S teplotou fritování asi 175 stupňů a krátkou fritovací dobou udrží konzumenti podle současných znalostí hladinu acrylamidů v mezích tolerance," tvrdí vědci. Množství acrylamidů v jídle se dá snížit také fritováním na palmovém oleji. Nejškodlivější je podle expertů smažení na oleji slunečnicovém.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.02 (41x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář