Vazba

23. srpen 2008 | 18.20 |
› 

Blažena a Lubomír Rosnerovi ze Slavkova u Brna byli v pátek odpoledne propuštěni z vazby. Zažili ponižující podmínky vazby, jejich vina se ale nakonec neprokázala. Statisícové či milionové odškodné je ale nečeká. Vysoudit v Česku vysoké odškodné za dny, měsíce či roky neoprávněně strávené ve vazbě je nesplnitelný úkol.

"Musíme se ptát, jak je možné, že ve vazbě tráví čas nevinní lidé. Nejenom oproti USA, ale i proti západní Evropě nemají zatím šanci v případném sporu o vyšší odškodné Vazba není nic hezkého, a když v ní nevinný člověk trpí, měl by za to být i odškodněn.
Praxe je zatím taková, že soud neoprávněně vazebně stíhané lidi odškodní za prokázaný ušlý zisk. V případě, že jej člověk není schopen prokázat, dostane pět tisíc korun za každý měsíc vazby!!!

Jak někdo mohl určit pět tisíc za měsíc, když průmětný plat je přes dvacet tisíc měsíčně? Nehledě k tomu, že to je za osmihodinovou pracovní dobu a ve vazbě je člověk 24 hodin, což znamená, že by měl dostat 3x více a k tomu veškeré příplatky, ( práce přesčas, sobotní a nedělní příplatky, noční atd.) Že nepracuje, ale to není jeho chyba.

Dále kde je nějaká kompenzace za psychickou újmu a za ztrátu kontaktu s rodinou a přáteli?! A to nemluvím o znemožnění kulturního a sportovního vyžití. Jestliže se průměrně vydělává 1000kč denně (za osm hodin), tak by neprávem zadržený měl dostat 3000 každý den, což je 90 000 za měsíc plus zmíněné příplatky. Nechce se mi to počítat, ale 150 000 tisíc za měsíc by myslím byla odpovídající suma za ztrátu svobody, psychickou újmu a náhrada ušlého výdělku. Zdá se Vám to mnoho?Tyhle peníze přece nejdou lotrům, ale lidem neprávem zadrženým, lidem, kterým byla upřena základní lidská potřeba Svoboda.

Krom toho, by si soudci i policie dali náramný pozor, aby se ubránili "omylům" a zbytečnému protahování vazby.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (55x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář