Stárneme a vymíráme

27. srpen 2008 | 18.33 |
› 

Kvůli stárnutí populace ubude v Česku za 50 let milión lidí. Tak tohle není radostná perspektiva a na Slovensku je odhad ještě horší, Díky přistěhovalcům, však tak výrazný úbytek obyvatelstva nevznikne, ale bude to ještě Česká republika?

V důsledku stárnutí populace přijde Česko do roku 2060 o téměř milión obyvatel. ČR by podle údajů demografické projekce statistického úřadu Eurostat mělo mít za 50 let asi 9,5 miliónu obyvatel, nyní v Česku žije 10, 5 miliónu lidí. Podle Eurostatu je stárnutí Čechů jedno z nejvýraznějších v Evropské unii.

Zatímco v současnosti lidé starší 65 let tvoří necelých 15 procent populace, za 52 let to bude již více než třetina. S tím vzrostou například i výdaje státního rozpočtu na zajištění starších lidí.

Je třeba zeptat se vlády, co děla prozastavení tohoto nepříznivého trendu ve vývoji obyvatelstva a hnát ji k zodpovědnosti. Proč se nerodí tolik dětí jako dříve, kde je podpora mladých manželství a rodin s dětmi? Proč místo školek tam jsou cukrárny a herny, proč se ruší dotace i na blbé školní mléko a do zahraničí se cpou milióny? Proč se platí v nemocnicích, když platíme zdravotní pojištění (a to naštěstí tu největší ostudu, placení rodiček zrušili), proč se ženám nebude započítávat péče o dítě do potřebných odpracovaných let do důchodu?

Proč jsou neúměrně drahé nájmy vůči naším platům, proč jsme přišli o stovky miliard díky špatně připravené privatizaci a špatným zákonům, proč platíme další miliardy za prohrané soudy, proč jsme nechali vytunelovat továrny, proč proč proč...

Tyhle peníze chybí v naší ekonomice, tyhle peníze chybí v penzijním fondu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (56x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář