Historická stíhačka

1. září 2008 | 15.00 |
› 

Zlaté české ručičky, které dříve prezentovaly stovky našich výrobků se jaksi vytratily i s českými podniky. Je smutné, že nás nyní musí reprezentovat replika prastaré stíhačky.

Historický letoun Avia BH 5 zazářil na leteckém dnu v Belgii. Jako jediný stroj zde zastupoval Českou republiku.

Největší letecký den v Belgickém království, který se každoročně koná na letecké základně v Koksijde, měl neobvyklý vrchol. Letos jím nebyl žádný nadzvukový stíhací letoun, ale celodřevěné letadlo z Česka.

Na osobní žádost velitele belgického vojenského letectva generála van Calenberga předvedla letoun Avia BH 5 Historická letka Republiky Československé, která věrnou repliku letounu zkonstruovala a před časem s ním absolvovala unikátní cestu z Prahy do Bruselu.

Leteckého dne se pravidelně účastní většina letectev sousedních zemí i dalších partnerů z NATO. Nejvzdálenějším letošním účastníkem byl akrobatický tým jordánského královského letectva. Českou republiku, na rozdíl od ostatních zemí aliance, zastupoval pouze veterán.

Podle vyjádření oficiálních představitelů belgického vojenského letectva byla právě avia největším lákadlem události. Odpovídal tomu i prostor, který stařičkému letounu věnovala belgická média.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (40x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář