Krev

2. říjen 2009 | 15.27 |
› 

Zvyšuje se  počet aut a hlavně narůstá počet havárii, čímž následně stoupá spotřeba krve v nemocnicích. Stoupá také počet dárců krve? Nikoli, ba právě naopak.

V České republice zatím dlouhodobě není nedostatek krve, přesto se klesající počty dárců už projevují. Za posledních pět let ubylo přes 100 tisíc evidovaných dárců krve.

Podle odborných doporučení by mělo být v každém státě registrovaných dárců krve a krevních složek minimálně 4 procenta obyvatel. U nás bylo na konci loňského roku zaregistrováno 278 tisíc bezpříspěvkových dárců. "To znamená, že nám do optimálního stavu chybí více než 130 tisíc  dárců a  počet nových dárců už několik let klesá," uvedl pro LN předseda Společnosti pro transfuzní lékařství V. Řeháček.

Důvodů, proč je dárců málo, je několik. Jednak nynější dárci stárnou a kvůli různým onemocněním přestávají krev dávat. Podle odborníků chybí osvěta mladých, kteří by je měli nahradit. Podle Řeháčka se ale také na počtech bezpříspěvkových dárců projevuje působení soukromých firem, které odebírají od dárců plazmu a dávají jim kolem 400 korun jako náhradu za dopravu a čas.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře