Ta naše spravedlnost

11. září 2008 | 19.15 |
› 

Chceš se mít jako prase v žitě, musíš být svině. Tohle pořekadlo není právě hezké, ale bohužel pravdivé a navíc zase jistá skupina lidí k tomu měla požehnání vlády. Že se Vám zdaňují veškeré příjmy? Jo, ale zase to pro některé vyvolené neplatilo.

Umělci, novináři a další pracovníci na volné noze budou muset od ledna platit ze svých příjmů důchodové pojištění.Osvobozeny budou jen honoráře do 7 tisíc korun měsíčně. Vyhýbání se odvodům se bude trestat pokutou až do výše 10 tisíc korun. (Sakra, to je pokuta jak pro bezdomovce ... kolik má dotyčný jen za 1 reklamu?) Pokud by měla být spravedlivost, tak pokud někdo chce či si potřebuje přivydělat brigádou třeba na hypotéku, měl by také být do výše 7 tisíc měsíčně osvobozen od daně.

Až dosud platili umělci a tvůrčí profese důchodové pojištění dobrovolně. Povinnost platit sociální odvody měli jen ti, kteří České správě sociálního zabezpečení ohlásili, že tvůrčí nebo uměleckou činnost vykonávají soustavně. Kdo to neohlásil, mohl se povinnosti vyhnout a na odvodech značně ušetřit. Žádná sankce přitom nehrozila. (Museli přece z nečeho ušetřit na ty luxusní domečky, auta, drahé šperky a svatby třeba za milión.)

Tyto profese si někdy od r. 1990 nemusely platit žádné sociální pojištění. Neměly tedy nárok na důchod. Jenže u nás je to tak, že pokud nemáte odpracované roky (ve kterých jste platili pojistné), dostanete minimální důchod v 65 letech věku. Sice minimální, ale dostanete ho, je to vlastně jakási sociální dávka. No, a herci to bohatě využívali. Do 65 let dabovali, hráli, konferovali, přitom mohli pobírat tzv. reprízné a další požitky. No a potom státe dej chudáčkům.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (53x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář