Platy

21. září 2008 | 13.15 |
› 

Taky se divíte, jak je možné, že platy Dánů, Belgičanů a Nizozemců jsou oproti naším tak vysoké. Nemůžou přece být o tolik pracovitější jak my. Kde je tedy chyba?

Zřejmě tam je jiná mzdová politika, kde se práce opravdu platí, kde manažeři mají vysoké platy pouze za prosperující podniky a nedávají se zlaté padáky za neschopnost. Krom toho mají vládu, která nerozhazuje peníze a nenechává tunelovat podniky a banky.

V Česku vzrostla během posledních sedmi let průměrná hrubá hodinová mzda o 65 procent, z 71,30 Kč v roce 2000 na loňských 117,40 Kč. I přes vysoký nárůst si Češi vydělají za hodinu o více než pět set korun méně, než kolik berou v průměru za hodinu Dánové. Krom toho, dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne.

Daleko více si vydělají lidé za hodinu práce i v Belgii, 436 korun, a v Nizozemsku, 451 korun. Naopak nejnižší průměrnou hrubou hodinovou mzdu mají stále v Bulharsku. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Současný průměrný hrubý měsíční český plat představuje 25 procent průměrné mzdy v sousedním Německu,

Rozvírají se také nůžky mezi mzdami v regionech a Prahou. Nejvyšší plat mají pražští bankéři V této sféře a v tomto městě jsou platy nejvyšší, v průměru překračují 40 tisíc hrubého měsíčně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (45x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář