Tohle nelze

15. říjen 2008 | 18.56 |
› 

Úřední šiml řehtá nejen u nás, ale snaží se i ve Velké Britanii. Ovdovělá Britka bojuje s úřady o to, aby jí povolily oplodnění spermatem zemřelého manžela.

Manžel dvaačtyřicetileté ženy loni náhle zemřel v nemocnici. Manželé měli spolu jediné dítě a vdova si vzápětí vymohla u soudu, aby bylo mrtvému odebráno sperma, které je od té doby uloženo na specializované klinice.

Britka nyní chce sperma použít a tvrdí, že se s manželem před jeho smrtí dohodli, že budou mít druhé dítě. Odmítá tvrzení úřadů, že podle zákona lze použít sperma jen s písemným souhlasem dárce.

Žena se obrátila k soudu, který jí nevyhověl a rozhodnutí ponechal na Úřadu pro oplodňování a embryologii, který reguluje skladování spermatu. Vedení úřadu naznačilo, že oplodnění také neumožní.

Vdova se bude svého požadavku dále domáhat soudní cestou. Její právníci bezpochyby využijí zkušeností z případu Britky D. Bloodové, která v roce 1997 zvítězila o právo na oplodnění spermatem mrtvého manžela. Také její požadavek soud zamítl, ale odvolací soud rozhodl, že nemůže být spermatem svého zesnulého manžela oplodněna v Británii, může se však podrobit lékařskému zákroku v Belgii, což učinila.

Inu vlk se nažral a koza zůstala celá.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (54x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář