Smutek

17. říjen 2008 | 13.57 |
› 

Když se tak dívám na pády firem a podniků s mnohaletou tradici je mi nějak divně. Co budeme za chvíli vyvážet, když naše tradiční výrobky zmírají jeden za druhým. Už ani většina pivovarů není v českých rukách a pivo se stále více podobá unifikovanému Europivu.

Jediná česká sirkárna Solo Sušice v zemi končí a přitom počátky výroby zápalek v podniku Solo Sušice sahá do roku 1830.
To, co mě nejvíc mrzí je, že po 169 letech končí v Sušici výroba. Sirka je věc, která nás proslavila po celém světě, ale kulatého 170. výročí se už lidé nedočkají. Sirky se budou dělat v Asii.

Sklárny ve Světlé a Poděbradech oznámily hromadné propouštění, dalši skvělá tradice českého skla je na márách.
České sklo a umění našich sklářů upadne v zapomnění. Podaří se ho někdy vzkřísit? A budou vůbec ještě lidí, kteří to dovedou.

Karlovarský porcelán je v úpadku, rozhodl Městský soud v Praze.
Kdo má doma nějaký růžový porcelán, tak si může s nostalgií zavzpomínat, tohle byla naše specialita. Dovážené asijské šmejdy se mu nikdy nemůžou vyrovnat.

Když se podíváme na výrobu sirek, skla a porcelánu, tak tyhle výrobky šly do celého světa, a měly dobrý zvuk. Hlavní ovšem bylo, že suroviny na jejich výrobu jsme měli doma. (tedy pokud jsme to všechno nerozprodali)

Opouštíme tradiční výrobu a ženeme se bezhlavě do výroby automobilů, kde je trh přesycen a klesá odbyt. Co budeme dělat, až se automobilky u nás zavřou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (53x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář