Trestní zákoník

12. listopad 2008 | 11.38 |
› 

Tak jsme se dočkali. Sněmovna schválila nový trestní zákoník. Obsahuje vyšší tresty pro pachatele vážných trestných činů a snížuje se hranice trestní odpovědnosti na 14 let.

Co se tedy změní

● Hranice trestní odpovědnosti se sníží z 15 na 14 let – od 14 let tak děti budou moci mít sexuální styk, ale zároveň budou odpovědné za spáchání trestného činu.
● Nové alternativní tresty – díky nim by do věznice nemuseli lidé za drobnou krádež. Zavádí se domácí vězení.
● Bude se rozlišovat vražda a úmyslné zabití. Za to bude trest až 8 let vězení (za vraždu až 20 let).
● Trestné činy rozlišuje na přečiny a zločiny. Do 1. kategorie mají patřit nedbalostní trestné činy a úmyslné trestné činy, za které by hrozilo až 5 let vězení. Ostatní trestné činy mají patřit mezi zločiny.
● Zavádí se nový trestný čin, tzv. stalking – pronásledování. Kdo sleduje a obtěžuje např. bývalou přítelkyni, půjde do vězení.
● Za držení marihuany pro vlastní potřebu mají hrozit nižší tresty než za jiné drogy. Malé množství by bylo přestupkem, za množství větší než malé má hrozit nejvýše rok (v případě ostatních drog až 2 roky).
● Zpřísňují se podmínky pro podmínečné propuštění z vězení. Doživotní vězeň o něj může požádat až po 20 letech ve vězení. Ostatní budou muset splnit přísné podmínky.
● Přísnější tresty za doping ve sportu, do vězení může jít třeba trenér, který doping podá sportovci.
● Soudce bude smět zakázat výtržníkům vstup na sportovní utkání nebo do heren.

Zákon musí schválit Senát a prezident, platit má od r. 2010.

Myslím si, že snížení hranice o jeden rok je nedostatečné. Ať mi nikdo neříká, že násilník či zlodějíček, který má 12 let, si není vědom toho, že páchá trestný čin. Nepodceňujme inteligenci mladých. A ještě dodatek, větší snížení hranice trestní odpovědnosti nemusíme kompenzovat i snížením hranice pro sexuální styk. U alkoholu jsme taky nešli s věkem dolů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (62x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře