Indický měsíc

14. listopad 2008 | 23.21 |
› 

Asie se dere do vesmíru. Indie přistála na Měsíci. Jako čtvrtá mocnost v historii. Sonda v barvách indické vlajky v pátek přistála v kráteru na jižním pólu Měsíce.

První indická sonda v dějinách přistála na povrchu Měsíce. Na měsíční povrch ji ze stokilometrové výšky vyslala indická družice Čandrájan-1, která krouží kolem Měsíce už týden.

Během sestupu pořizovala snímky povrchu a vysílala je na pozemskou stanici v jihoindickém Béngalúru. Součástí vybavení sondy je i měřič výšky, spektrometr pro zjištění složení měsíční atmosféry a také zařízení pro analýzu chemických prvků a minerálů na povrchu.

Indie stala čtvrtou mocností, která fakticky přistála na povrchu Měsíce. Před ní to byly Spojené státy, bývalý Sovětský svaz a Evropská vesmírná agentura (ESA). Čínská a japonská sonda, které k Měsíci odstartovaly v roce 2007, kolem souputníka Země pouze krouží.

Sestupový aparát o váze 34 kilogramů se dotkl měsíční půdy 25 minut po zahájení přistávací operace.

Družice Čandrájan-1, jejíž název v sanskrtu znamená "měsíční plavidlo", by měla Měsíc obíhat dva roky, do roku 2020 by potom měl podle plánů ISRO na povrchu přirozené oběžnice Země stanout první Ind.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (49x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře