To je houba

19. listopad 2008 | 20.42 |
› 

Houbařská sezona je pryč, takže zbohatnout na lanýžích, který u nás rostou velmi vzácně, už není šance. Kilogram nejvzácnějšího druhu lanýžů můžete prodat za přibližně 50 až 100 tisíc korun.

Největší letošní lanýž, který váží 1,05 kilogramů, má již nejméně tři zájemce. Ti jsou za něj ochotni zaplatit až 35 tisíc eur, tedy zhruba 875 tisíc korun.

Podle prvních odhadů je tento lanýž letos v Itálii největší. Ernesto Di Iorio, který s lanýži obchoduje, ho vykoupil za 15 tisíc eur. Podle expertů bude o tuto bílou vzácnost rekordní zájem, neboť letošní sezona je pro lanýže nejhorší za posledních deset let.

Na dotazy, kdo nakonec cenný kousek získá, Ernesto Di Iorio žertuje: "Kdo ví, možná se dostane až k americkému prezidentovi." Naráží přitom na rok 1954, kdy vděční Italové věnovali tehdejšímu americkému prezidentu Dwightu Eisenhowerovi obdobnou houbu. Ta tehdy vážila neuvěřitelné dva a půl kilogramu.

Za rekordních 5,9 milionu korun byl v loňském prosinci vydražen bílý lanýž, který vážil 1,5 kilogramu. Pocházel rovněž z Itálie

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (48x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář