Vánoční vydání

24. listopad 2008 | 10.13 |
› 

Vánoce se blíží a tak se na ně podívejme okem rodinných ekonomů. Mnozí asi budou nevěřícně kroutit hlavou, protože ta čísla se Vám budou zdát asi dost přehnaná, tedy pokud zrovna úspěšně nepodnikáte.


Kolik nás stojí Vánoce:11 260 Kč! Tak přesně tolik utratí podle nejnovějšího průzkumu každý z nás. Oproti loňsku se tak naše náklady na nejočekávanější svátky roku zvýší o 290 korun.

Za dárky, vánoční dekorace i potraviny tak utratíme víc než třeba naši západní sousedé z Německa. Přitom právě Německo je jednou z destinací, kam se řada Čechů vydá na vánoční nákupy. Méně než u nás zaplatí za potraviny, spotřební zboží a hlavně za elektroniku.

Jak čeští muži, tak i české ženy pak míní za dárky pro svoje blízké utratit 7850 korun, za potraviny a nápoje, kapra a stromek dalších 3410 korun. Průměrná čtyřčlenná česká rodina pakza Vánoce utratí asi 22 520 korun.

A kolik lidí průměrný Čech na Vánoce obdaruje? Podle průzkumu je to sedm osob. Průměrná cena vydaná na nákup dárků pro jednoho obdarovaného je pak 1120 korun.

Tři z deseti dospělých Čechů si na vánoční nákupy berou půjčky. Nejčastěji přitom uvažují o krátkodobém úvěru z kreditní karty. Tu hodlá použít při nakupování téměř čtvrtina lidí. Dalších osm procent si chce sjednat spotřebitelskou půjčku.

Navíc, když už jdeme nakupovat, strávíme v obchodech až o třetinu méně času než všichni Středoevropané a Východoevropané dohromady. A jaký je rozdíl mezi muži a ženami při nakupování vánočních dárků? Čeští muži nechávají tradičně nákupy na poslední chvíli. Až na Štědrý den jich loni nakupovala celá třetina, oproti 16 % českých žen.

Tak co, žijeme si špatně?!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (53x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář