Reportáž o Romech

27. listopad 2008 | 09.55 |
› 

Tak se opět bude ve světě přetřásat ubližování romskému etniku od zlých Čechů. Katarská televize se zaměřila na situaci romských dětí.

Situaci Romů v České republice se ve více než tříminutové reportáži věnovala na svém anglickém kanále katarská televize Al-Džazíra. Zaměřila se zejména na diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělání a uvedla, že Romové jsou znevýhodňováni po staletí.

Reportáž popisuje situaci romských dětí z Berounska, které, ačkoli netrpí žádným mentálním postižením, chodí do zvláštních škol. "Ředitelé a učitelé na školách nechtějí ve třídách romské děti, chtějí, aby Romové chodili do zvláštních škol a české děti do normálních," říká Gabriella Urbanicová.

"Je jim jedno, jestli jsou talentované nebo ne, prostě chtějí, aby byli pryč z normálních škol," popisuje situaci, v níž její děti vyrůstají.

To, že na českých školách přetrvává segregace, uznává i náměstek ministerstva školství D. Lužný. "Věřím, že vůle situaci změnit tu je, ale ta vůle je omezená," uvedl v reportáži Lužný. Připravuje se nový zákon, který by problém vyloučení romských dětí z normálních základních škol řešil.

Tentokrát nebudu poukazovat na nepřispůsobivé občany, ale jen krátce podotknu, že nás kritizuje televize země, jejíž jeden člen královské rodiny spáchal u nás trestný čin, ale po vydáni do Kataru bylo trestní stíhání zastaveno. Myslím, že by se televize Al-Džazíra měla zajímat spíše o to, jak je možné, že princův trestní čin nebyl potrestán.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (56x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář