Zlatý kapitalismus

9. listopad 2009 | 20.14 |
› 

Jste zastánci kapitalismu a tvrdě haníte minulý režim. Tak asi budete nemile překvapeni výzkumem pořádaným ve Velké Britanii.

K výročí dvaceti let pádu komunismu si britská televizní stanice BBC nechala vypracovat průzkum spokojenosti lidí s volným trhem. Jeho výsledky jsou v mnohém překvapující až znepokojivé. Pouze 11 procent dotazovaných z 27 zemí světa je s kapitalismem spokojeno.

Většina lidí si myslí, že by se volný trh měl regulovat či reformovat, a pokud by se měl hodnotit rozpad Sovětského svazu, je svět rozdělen na dvě diametrálně odlišné poloviny.

V průzkumu odpovídalo přes 29 tisíc lidí z 27 zemí světa. Pouze v USA a Pákistánu si více než pětina dotazovaných myslí, že současný kapitalistický systém funguje dobře. Téměř čtvrtina je naopak přesvědčena, že fatálně selhal. Nejvíce jsou z kapitalismu lidé zklamáni ve Francii (43 %), v Mexiku (38 %) a v Brazílii (35 %).

Shoda panuje také v otázce distribuce bohatství ve společnosti. Většina lidí ve 22 zemích se domnívá, že by vláda měla zasáhnout a přerozdělovat ho spravedlivěji.

V otázce pozitivního hodnocení rozpadu SSSR je svět rozdělen na dvě poloviny. Evropa a celý Západ neskrývá z konce rozpínavého impéria svou radost. Zcela opačné hlasy pak znějí z rozvojových zemí, kde rozpad jako špatný hodnotí například 70 % Egypťanů a většina Indů, Keňanů či Indonésanů.

Tak co na to říkáte?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (31x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře