Rozpočet

12. prosinec 2008 | 11.15 |
› 

S velkou slávou máme schválený státní rozpočet, ale jeho plnění je krajně nerealistické. Ministr financí pracoval s příjmy, která v současné době jsou spíše z oblastí bájí či pohádek.

Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že schodek státního rozpočtu na příští rok bude kvůli ekonomickému ochlazení možná až o několik desítek miliard korun vyšší, než s jakým počítá vládní návrh.(sakra, že to nevěděl dříve)

Schodek rozpočtu je naplánován na 38,1 miliardy korun, podle Kalouska by se ale ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun.(tak kolik vlastně?) Schodek 38,1 miliardy počítá s růstem HDP nejméně o tři procenta. ČNB i samo ministerstvo financí už ale prognózy snížily, růst bude maximálně 2,5 procenta. (jsou i prognózy daleko horší)

Rozpočet prošel Sněmovnou. Aby byl úplně schválen, chybí jen podpis prezidenta Václava Klause.

Každý rozumný hospodář střízlivě odhaduje své příjmy a tohle pan ministr neučinil. Světová ekonomická krize tu není týden a také nižší odhady našeho růstu už byly známy dříve, než se rozpočet schválil. Zbožné přání růstu HDP o tři procenta si pan ministr jako vzorný křesťan asi chce vymodlit, ale ekonomika nepočítá ze zázraky.

Ať žije vláda odborníků!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (60x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář