Prý jsme nejvíce vydělali

19. prosinec 2008 | 20.02 |
› 

Tohle je opravdu zajímavé. Praha - Po vyhodnocení prosincových dat výzkumu Eurobarometr mají Češi mezi Evropany primát - nejvíce vydělali na konci totalitního režimu a pádu železné opony, která do roku 1989 dělila Evropu.

Podle výzkumu třem čtvrtinám Čechů přinesla sametová revoluce v listopadu 1989 osobní prospěch.

Češi jsou přitom pouze jedním ze tří národů, které hodnotí pád železné opony jednoznačně pozitivně. Osobní výhody z něho mělo ještě 60 procent východních Němců a Slováků.

"Těžko se vyjadřovat k tomu, jak prožívají znovusjednocení Němci. Češi a Slováci ale dokázali otevření evropských hranic využít určitě nejlépe ze všech," potvrzuje J. Herzmann, který vedl českou část výzkumu.

V ostatních zemích Evropské unie vidí spíše problémy. Žádnou výhodu nepřinesl konec komunismu dvěma třetinám Maďarů, Slovinců, Estonců a Litevců, víc než polovině Poláků, Lotyšů, Bulharů a Rumunů.

Těžko tomu věřit. Dnes, kdy lidé mají strach, že přijdou o práci, přes 400000 nezaměstnaných a další statisíce, kteří nedosáhnou ani na průměrný plat. A ti, co průměrný plat mají si stejně nemůžou moc vyskakovat při cenách, které musí zaplatit za nájem, energie atd. Máme se tak dobře, že celá třetina našich aut jezdí 15 let, protože na nové prostě není. A kolikrát si normální rodina, která má dvě školou povinné děti, může dovolit vyjet na zahraniční dovolenou, aby nemusela škudlit jako dříve. Myslím, že ty procenta jsou silně nadsazená. Nejsem přehnaný pesimista, ale také nemůžu být nadšeným optimistou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (59x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář