To je vejvar

29. prosinec 2008 | 11.58 |
› 

Krize nekrize zlaté padáky fungují vesele dál. Proč si nenahrabat, když to u nás jde. Jak to chcete potom vysvětlit lidem, kteří žijí na hranici chudoby.

Ředitele benešovské nemocnice, který na konci listopadu skončil, prožil nejbohatší Vánoce v životě. Ještě před svým odchodem si stačil s pomocí svých náměstků přiklepnout zlatý padák ve výši 12 měsíčních platů. Z nemocnice, která je ve víc než dvacetimilionové ztrátě, si tak odnesl na rozloučenou ke svému 167tisícovému měsíčnímu platu odstupné přes dva miliony korun.

Další čtyři miliony pak od zadlužené nemocnice, jejíž akcie vlastní kraj, inkasovali i tři náměstci.

Exředitel Petrík trvá na tom, že si miliony vyplacené z veřejných peněz zaslouží. "Odměna je adekvátní práci, kterou jsem za tři roky pro nemocnici udělal. Byli jsme dvakrát za sebou vyhlášeni nejlepší nemocnicí v kraji.

Systém řízení pěti středočeských nemocnic byl za vlády exhejtmana Petra Bendla (ODS) k jejich šéfům přátelský. Umožňoval, aby si manažeři určovali výši svého odchodného sami.

"Takto horentní odměny považuji za naprosto amorální. Vůbec jsem o nich nevěděl. Jinak bych to okamžitě zatrhl a pana Petríka potrestal," zlobí se bývalý hejtman Bendl.

Jak je ale možné, že si vedení zadlužené krajské nemocnice vyplatí na odměnách šest milionů a hejtman, který má nad nemocnicemi dohlížet, o tom nemá tušení?

M. Petrík si od začátku roku do konce listopadu, kdy svou funkci opustil, vydělal celkem 3,6 milionu korun. Díky vysokému platu a hlavně díky rekordnímu odchodnému tak letos bude mít ředitel benešovské nemocnice mnohem vyšší plat než premiér, šéf sněmovny nebo ministři vlády.

"Nemocnice je tak zadlužená, že si musela vzít překlenovací úvěr, aby mohla vyplatit před Vánoci mzdy. Těch šest milionů, které si vyplatilo předchozí vedení, nemocnici zatraceně chybí na odměny lékařů a sester. Zkoumáme, zda se nedopustilo trestného činu zpronevěry nebo krádeže," říká Rath.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (60x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře