Kdo na tom vydělá???

2. leden 2009 | 19.12 |
› 

Výhody pro bohaté, aneb čert sere vždy na největší hromadu. Nakonec posuďte sami, co nám přináší dobrého tyto úpravy. Myslím tím drtivou většinu normálních lidí.

Když budete opravdu nemocní a několik týdnů nepůjdete do práce, může pro vás být v roce 2009 neschopenka výhodnější než dosud. Platí to však jen pro lidi s nadprůměrnou mzdou.

"Zaměstnanec s platem 40 tisíc měl dosud při měsíční nemoci 10 848 korun, nově dostane 15 212 korun. Člověk s průměrným příjmem 22 tisíc si naopak mírně pohorší, za měsíc dostane zhruba o stokorunu méně," spočítal P. Löffler z poradenské společnosti. (Myslím, že lidí s průměrným a podprůměrným platem je nejvíce.)

Vždy jsou však nevýhodné krátké nemoci. Od ledna totiž zaměstnanci nedostanou za první tři dny marodění ani korunu, následující dny jim bude vyplácet zaměstnavatel náhradu mzdy, ale jen za dny pracovní. Až od patnáctého dne máte nárok na klasickou nemocenskou. (Určitě se mi nesníží zdravotní pojištění za ty tři dny, kdy nebudu brát žádné peníze, což je vlastně zlodějna.)

Daleko více než k nemocným je nový zákon o nemocenském pojištění vstřícný k ženám na mateřské dovolené. Zvláště k těm, které mají nadprůměrné příjmy. Nejvíc vydělají ženy s hrubou mzdou od 25 do 71 tisíc korun.

Hranice maximální mateřské se posunula na 28 890 korun. Tuto částku však dostanou jen ženy, které vydělávají více než 71 000 korun hrubého měsíčně. (Myslím, že takových žen je nejvíce, hlavně prodavačky v marketu si polepší, že.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (67x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář