Ceny potravin

3. leden 2009 | 11.55 |
› 

Letošní rok by neměl být ve znamení prudkého nárůstů cen u potravin, tedy podle některých ekonomů. Jestli to bude pravda, poznáme brzy sami. Ale raději se moc neradujme. Kdo se u nás rád zbaví svých zisku?

Letošní rok bude podle ekonomů po dlouhé době obdobím nižších útrat za jídlo. Je to kvůli obrovskému nárůstu cen před rokem, vedle nichž budou ty letošní až o desítky procent "hezčí". Zlevnit by mělo podle odhadů maso, mléčné výrobky a lehce i pečivo

U cen zemědělských surovin se mluví o padesátiprocentním propadu, a to na úroveň roku 2006. Stejně jako před třemi lety dnes totiž stojí nejen obilí a mléko, ale tehdejším cenám se blíží už i maso. (kdo poznal, že suroviny zlevnily téměř o polovinu?)

Suroviny zlevňují prakticky neustále od loňského jara. Obchodní řetězce ke snížení cen na pultech sáhli až ve chvíli, kdy světlo světa spatřilo první číslo o ztenčení jejich tržeb. A to přišlo až v prosinci. U některých výrobků, hlavně mléčných a pečiva, tak obchodníci minimálně půl roku drželi vyšší ceny. (protože jsou stále nenažraní)

Lidé si rozhodně nebudou moci dovolit utrácet tolik, co v uplynulých letech. Mzdy vzrostou jen velmi nepatrně, navíc se čeká, že o práci přijde dalších pár desítek tisíc lidí a spousta dalších se toho bude obávat a bude více šetřit. Obchodníci si tak kvůli tomu nebudou moci dovolit přílišné zdražení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (69x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře