Osoba blízká

6. leden 2009 | 11.06 |
› 

Znáte to, u bouračky  řeknete řídila osoba blízká a už na Vás nemůžou, i když z vás táhne jako z lihovaru. To se má v budoucnu změnit.

Experti už mají definitivně jasno, jak se má změnit bodový systém. Je v něm i ustanovení, které ruší 'osobu blízkou' a nutí majitele vozidla prozradit, kdo vůz při přestupku řídil.

Něco takového je ale proti lidským právům. Ministerstvo dopravy má řešení: Z povinnosti 'prásknout ' se bude možné vykoupit za několik tisíc.

V návrhu je zatím zakotveno, že majitel vozidla musí s výjimkou ukradených aut a vozů tajných služeb prozradit pachatele přestupku. To ale podle jednoho z expertů S. Humla nemá šanci. Nikdo nesmí být nucen prozradit blízkého člověka, právo nevypovídat je v Listině práv a svobod.

Ministerstvo dopravy má proto připraven nový návrh. "Řešením je zavést po vzoru Nizozemska tzv. ohrožovací správní delikt. Kdo odmítne sdělit údaje o řidiči, zaplatí pokutu," řekl mluvčí Hanzelka. Pokuta by se podle něj pohybovala od 5 do 10 tisíc korun u fyzických osob. Viník přestupku by se tak vykoupil z udělení bodů. Horší by to ale měli řidiči služebních vozů, firmy by totiž za neprozrazení viníka musely zaplatit pokutu až 100 tisíc.

Krása, pokud pojede namazaný manažer s platem kolem 200 tisíc a dostane maximální pokutu 10 tisíc, tak se jen zasměje a dá to jako dýško, ovšem u běžného občana s platem15 tisíc, je i těch 5 tisíc je hodně. Takže opět spravedlnost pro bohaté. Chybí tady větší finanční rozmezí.

Co takhle při odmítnutí prozradit řidiče použít spoluvinu, jako u jiných trestných činů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.06 (65x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář