Ceny léků

10. leden 2009 | 20.17 |
› 

Taky vás rozčilují různé ceny léků? Já tedy na to dost nadávám. Léky nejsou housky a jejich cenny jsou někdy opravdu dost vysoké a značně se liší. To mám obíhat všechny lékárny v okolí? A co lidé z malých měst, kde je jen jedna lékárna.

Pan Nohal byl loni v létě na operaci kyčelního kloubu. A lékař mu předepsal lék Clexane na ředění krve. "V lékárně na Smíchově po mně chtěli za měsíční dávku doplatek skoro pět tisíc, v Motole jen polovinu," říká.

V listopadu začala platit vyhláška Státního ústavu pro kontrolu léčiv, která maximální ceny vybraných léků - mezi nimi i Clexane - snížila. Jenže rozdíly zůstávají. Zatímco lékárna v motolské nemocnici jej nyní vydává bez doplatku, v síti lékáren Pharmaland stojí balení dvou injekcí 115 korun - tedy maximum povolené vyhláškou. A měsíční dávka přijde na skoro dva tisíce.


A rozdíly jsou u celé řady léků. I u těch nejběžnějších, jako je třeba Paralen. Jedno balení lze koupit za devět, ale také za 14 korun.

Podle ministerstva zdravotnictví se s takovým rozpětím nedá nic dělat. Trh s léky je stejný jako s jakýmkoliv jiným zbožím. A platí jediné omezení: vyhláška, která říká, kolik si smí lékárny přirazit.

Ministerstvo radí jediné. Ptát se. "Když si jdete koupit zájezd či televizor, tak si také zjišťujete, kolik kde stojí,"říká mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Ale současně upozorňuje: "U některých speciálních léků hrají velkou roli i množstevní slevy od výrobců. "To může dosáhnout i desítek procent."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (73x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář