Koruna se loučí

16. leden 2009 | 19.39 |
› 

Bohužel ne naše, ale Slováci dnes naposledy platili korunami a od zítřka je slovenská měna pouze numismatickou zajímavosti. Inu slovenský temperament nás tentokrád předběhl.

Lidé mohou dnes naposledy ve slovenských obchodech zaplatit korunami. Od soboty je zcela nahradí eura. Domácí měnu má ale stále hodně lidí. Kdo za ně bude chtít ještě letos eura, musí se vypravit do vybraných bank.

Stahování domácí měny z oběhu na Slovensku probíhá už od začátku minulého roku. K 31. prosinci 2008 zbývala v oběhu polovina bankovek a mincí.

Přestože už v sobotu slovenskou korunu přestanou obchodníci přijímat, ještě ve středu bylo v oběhu 36,7 miliardy korun, tedy bez jednoho procenta čtvrtina. Stahování domácí měny je na Slovensku zřejmě pomalejší, než bylo v jiných zemích eurozóny.

"Evropská měna se v denním životě obyvatel Slovenska zabydluje pomaleji než ve třech zemích, které euro zaváděly před rokem či dvěma," konstatuje slovenský deník Pravda.Třináct dní po zavedení eura jím v obchodech platilo 82 procent Slováků, v případě Kypřanů to bylo 92 procent lidí, ve Slovinsku 95 procent, na Maltě dokonce 100 procent lidí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (54x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář