Jak si stojíme

18. leden 2009 | 10.24 |
› 

Přináším dvě zajímavosti, které mě zaujaly. I když o první mám jisté pochybnosti, druhou celkem vítám, protože se vrací kvalitní české výrobky na náš trh.

Jak si stojíme ve světě

Češi patří mezi pijany v Evropě k nejnáruživějším, na medailové příčky však nedosáhnou. Nejvíce pijí překvapivě Švédové, stříbrní jsou Rusové, třetí místo obsadili Němci.

Čtvrtí jsou Řekové, Češi skončili pátí. Tvrdí to mezinárodní studie agentury GFK Praha. Některé evropské národy sice nevypijí takové množství, zato si »přihnou« každý den. Nejčastějšími denními konzumenty alkoholu jsou Nizozemci, následují Italové a Francouzi.

Třetina Evropanů (32 %) jsou naprostí abstinenti, v Česku je zapřísáhlých odpůrců alkoholu ale jen 21 %. Ve srovnání s ostatními zeměmi nejsou v Česku příliš oblíbené koktejly. Pro 78 % českých mužů je nejoblíbenějším alkoholem pivo, u 59 % žen dominuje víno.

Nějak se mi to nepozdává, kdepak jsou Poláci? Dlouhé roky se přátelíme s jedním polským klubem a na ty jejich vodkové smrště se opravdu nedá zapomenout.

Návraty

Pamatujete si na kávu Bikava a kakaový prášek Malcao? Před rokem 1989 hity, pak se z obchodů ztratily. Dnes ale hlásí velkolepý návrat, jsou znovu na trhu a Češi je kupují čím dál víc! Stejně jako před nimi limonády Kofola a Vinea či stavebnice Merkur. Ano, i Češi jsou nostalgičtí... A tak se možná v obchodech brzy objeví i dvě nejoblíbenější žvýkačky našeho mládí: Pedro a Donald!

Bikavu stačí zalít horkou vodou a vytvoří kávu s mlékem i cukrem. Ještě populárnější bývalo kdysi Malcao, které se míchalo s kvalitnějším kakaem ze zahraničí. V dobách největší slávy se prodávalo až 1300 tun Bikavy ročně. Ještě víc na dračku šlo Malcao, toho se vyrábělo 1900 tun ročně.

Jenže po roce 1989  se oba nápoje ztratily. Otevřel se trh a obří obchodní řetězce odmítly tyto výrobky nabízet.

To je přece jasné, musela se zlikvidovat konkurence.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (58x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář