Lidé šetří

21. leden 2009 | 19.05 |
› 

Krize a obavy ze ztráty zaměstnání nutí lidi myslet na zadní kolečka a řada z nás začala šetřit. Kupujeme méně a více zvažujeme, za co peníze vydáme.

 Češi šetří kvůli obavám z dopadů finanční krize a neblaze to pociťují hlavně tuzemští obchodníci.  Podle údajů Českého statistického úřadu jsme v listopadu nakupovali nejméně za posledních deset let.

Maloobchodům s potravinami v listopadu klesly tržby v průměru o 7 procent, prodejnám s kosmetikou o 6,7 procenta a restauracím o 4,7 procenta. Obchodníkům se ale bude dařit hůř s tím, jak poroste nezaměstnanost. Firmy totiž přicházejí o zakázky a kvůli tomu omezují produkci a propouštějí.

I letos analytici očekávají nulový růsttržeb, hlavně u zboží dlouhodobější spotřeby. Pomoci maloobchodům by měl růst reálných mezd, ale zároveň s tím poroste nezaměstnanost. Navíc získání úvěru je těžší než dříve, banky totiž zpřísňují podmínky.

Na růst mez bych moc nespoléhhal, protože v tíživé situaci podniky větší platy nebudou ochotny dávat, aby obstály v konkurenci.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (67x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář