Domů a souložit

27. leden 2009 | 19.23 |
› 

Nízká populace je problém mnoha zemí a také její řešení je v každé zemi jiné. Do boje však už vyráží i jednotlivé firmy. Nebyl by to dobrý nápad i pro naši zem, nebo snad nemáme populační problémy.

Japonský výrobce elektroniky Canon se rozhodl bojovat proti úbytku populace: dvakrát týdně pouští dělníky domů dřív. Získaný čas mají zaměstnanci trávit s rodinou a věnovat se rozmnožování. Japonsko má zoufale nízkou porodnost, která by podle odborníků mohla mít vážné následky.

Na Japonsko, druhou největší ekonomiku světa, dolehla globální hospodářská krize. Ovšem demografický problém je co do závažnosti minimálně srovnatelný, ne-li větší. Odborníci tvrdí, že pokud se populační pokles nepodaří zastavit, Japonsko se v budoucnu ocitne v hluboké společenské krizi.

Podle tamního ministerstva zdravotnictví teď připadá na jednu rodinu 1,34 dítěte. Pro zachování populace je potřeba poměr zvýšit na dva potomky v rodině. S nízkou porodností navíc souvisí stárnutí populace - ta japonská stárne rychleji než kterákoliv jiná na světě.

Naše populační politika tento problém řeší zaváděním školného a dnes naštěstí už zrušeným poplatkem v porodnici. Za návrh placení v porodnicích měli nechal toho dotyčného zavřít jako škůdce státu, popřípadě ho nechal umístil do psychiatrické léčebny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.06 (71x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář