Naši spoluobčané

29. leden 2009 | 17.45 |
› 

Jak dlouho by Vás nechali bydlet v bytě, když nebudete platit nájem? Myslím, že by na Vás velmi rychle poslali exekutora a ponechali Vám tak akorát oči pro pláč.

Brněnští Romové dluží na nájemném desítky milionů. Městské části Brno-střed a Brno-sever, na jejichž území se romská lokalita nachází, evidují na nájemném dluhy přesahující 130 milionů korun. V Brně-střed vychází na jednu zadluženou domácnost dluh téměř 85 tisíc korun.

Vyplývá to ze studie o takzvaném "brněnském Bronxu", který vypracovala na zakázku vlády Masarykova univerzita.

Ze studie vyplývá, že radnice jen málokdy s rodinami spolupracují při splácení dluhů. Například na Brně-střed sjednali loni úředníci s rodinami 93 splátkových kalendářů, letos 82. Zadlužených domácností evidovali přitom na 1 500.

"(Splátkový kalendář) prý pouze oddaluje soudní řešení neplatičství, nemotivuje dlužníky k intenzivnímu řešení situace a v důsledku zvyšuje celkovou dlužnou částku," parafrázuje autorka výzkumu Adéla Souralová vyjádření pracovnice úřadu.

Ze studie vyplývá, že Romové na dluhy nemají kde vydělat. Pracují obvykle na černo, muži na stavbách, ženy jako uklízečky. (takže kromě dluhů ještě podvádějí na daních) Dalším způsobem obživy je prodej kovů do sběrem a zastavování majetku v zastavárnách. Častá je lichva.


Studenti v Kolíně připravují na únor protiromsky zaměřenou demonstraci. Popudem k ní se stal incident, při němž skupina Romů napadla a zbila sedmnáctiletého chlapce. Demonstrace má být protestem proti tomu,že stát prý chrání víc Romy než "bílé". Já si myslím, že ti studenti mají pravdu, co myslíte vy?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (62x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář