My a opice

3. únor 2009 | 19.31 |
› 

Myslíte si, že je člověk nejinteligentnějším tvorem na světě? Ale kdeže! Chytřejší než lidské miminko je každé šimpanzí mrně ze zoo. Naštěstí nakonec vyhrajeme my.

Američtí vědci provedli výzkum zabývající se porovnáním inteligenčních schopností miminek opičích a lidských. Výsledky jsou pro lidské pokolení trošku ostudné.

Profesorka Kim Bard předložila 46 šimpanzům testy, které dříve skládala lidská miminka. Měřily se reakce na různé podněty (zvuk, předměty). V těchto testech bodovali nejvíce opuštění malí šimpanzi, o něž s láskou pečoval člověk. Naproti tomu lidské děti, jimž stejnou péči prokazovali jejich rodiče, uspěly méně. Náskok šimpanzů ale trvá jen prvních 9 měsíců po narození, pak je lidské dítě ve schopnostech předběhne. (no proto)

Další bádání dokázalo, že šimpanzi mohou předčit univerzitní studenty, pokud jde o zapamatování řady čísel. Šimpanzi jsou rovněž známí tím, že si sami umějí vyrobit nástroje, dovedou se naučit porozumět symbolům, umějí věci předem plánovat, mají vlastní posuňkovou řeč a  třeba i smutní, když zemře některý z jejich příbuzných.

Šimpanzi, kteří se dožívají průměrného věku 60 let, jsou nejbližší příbuzní lidí. Podle evoluční teorie máme oba stejného opičího předka, z něhož jsme se vyvinuli před 5 miliony let. Se šikovnými opičkami sdílíme 94 %DNA.

(Nějak mi tu chybí ten náš známý Adam, že by to byla jenom pohádka?)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (59x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře