Dejte na mozek

9. únor 2009 | 20.07 |
› 

Kdyby člověk nevnímal a neposlouchal ty různé řeči o zdravé výživě a řídil se jen podle svého mozku, tak by asi velmi rychle odzvonilo těm různým dia potravinám a vegetariánské stravě.

Lidský mozek dává přednost tučným jídlům. A má v sobě dokonalý a velmi rychlý kalkulátor, jenž je schopen okamžitě z nabízených pokrmů zvolit ten, který mu nabídne nejvíce tuku. Podle švýcarských odborníků stačí na takovou analýzu pouhých 200 milisekund.

Experti ze švýcarské Univerzity v Lausanne při svých pokusech testovali mozky dobrovolníků při pohledu na různé druhy pokrmů s nízkou, střední a vysokou hodnotou tuků.

Ve studii, jejíž závěry jsou publikovány v odborném časopise NeuroImage, sledovali Švýcaři reakce mozku na různé obrázky tučných a netučných pokrmů pomocí skeneru. Podle výsledků je reakce centrálního nervového systému na obrázky pokrmů velmi rychlá, přičemž tučné jídlo odhalí mozek už během 200 milisekund.

Pokrmy s vysokým obsahem tuku podle skeneru aktivují část mozku zodpovědnou za rozhodování a pocity odměny, netučné pokrmy vyvolají aktivitu v této oblasti jen velmi slabě.

"Výsledky naznačují, že mozek může velmi rychle zhodnotit nutriční hodnotu pokrmů jen pohledem na ně," tvrdí autor studie Micah Murray.

Takže hurá na bůček!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (65x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář