Valentýn

13. únor 2009 | 19.57 |
› 

V sobotu je Svatý Valentýn. Svátek u nás mladý, ne všemi přijímaný a velmi komerční. Taky tenhle svátek nemám rád. Proč právě dnes mám někomu dokazovat svoji lásku.

Tady jde hlavně o kšeft. Račte kupovat růžová plyšová srdíčka a další nechutnosti, jen ať dokážete všem svoji zamilovanost. Tohle demonstrování zamilovanosti mi připomíná povinné chození do průvodu. Není lepší oslavit třeba první pusu nebo milován, ale jen v soukromí, protože je to jen a jen každého osobní věc.

Už zítra je svatého Valentýna! Svátek všech zamilovaných! Květinářství, cukrárny a romantické restaurace hlásí pohotovost. Zamilované páry je berou útokem. V Česku se totiž americká oslava lásky určená na 14. února vcelku rychle ujala. Neslavím, protože mi to připadá jako odporný kýč a nikdy mě díky bohu žádný můj partner nijak extra Valentýna slavit nenutil, maximálně strávit nějaký čas společně. Sakra, co je to vlastně slavit Valentýna? Ani nevím, jak bych to měla pojmout, kdybych ho někdy slavit měla/chtěla.
Michaela M.


Valentýn neslavím a to hned z několika důvodů. Za prvé proto, že ho vůbec nevnímám jako svátek. Pokud vím, tak v naší společnosti nemá žádné kořeny a tedy ani žádnou tradici. Přejali jsme ho od někoho jiného a upřímně, (já vím, že je to klišé) myslím, že je to spíš svátek obchodníků. Kdyby se všude najednou nevyrojila srdíčka, ani bych nezaregistrovala, že je nějaký Valentýn. Taky by mě dost zajímalo, proč se valentýnské dárky ustálily v tak kýčovité podobě a proč všeobecně funguje plyšák a přáníčko coby vyznání lásky.
Martina D.


Přijde mi to jako zbytečnost, navíc nečeská. A poslední dobou i u nás hodně zprofanovaná, z čehož potom těží hlavně obchodníci. Trochu se tomu divím, protože ze svého okolí mám pocit, že Valentýna nikdo neslaví. Ale možná se jen stýkám s "nesprávnými" lidmi. Kdyby na tom však má přítelkyně trvala, asi bych se překonal a něco pro ni připravil, případně koupil. Obecně si ale myslím, že pokud má jeden druhého rád, měl by mu to dokazovat průběžně, což snad myslím potěší víc, než jen jeden den v roce.
Vašek T.


Spoustu 13-tiletých holčiček mají neřešitelný problém a dilema, co mají tomu svému "klukovi" dát. Čím víc se blíží 14.února, tím více jsou výlohy všech možných obchodů plné kýčovitých růžových přeslazených srdíček. Možná se mnou nebude někdo souhlasit, ale já to tak vidím.
Karel P

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (53x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář